Väliköök kavanda praktiline ja mugav

Väliköök - Väliköök kavanda praktiline ja mugav - aiamajad.ee

Väliköök – anname sulle põhjaliku ülevaate väliköögi kavandamisest. Jagame näpunäited ja räägime, mille peale välikööki planeerides mõelda tasub.

Suvele mõeldes tekib paljudel soov veeta rohkem aega õues. Kui soovid ehitada oma aeda välikööki, kus saaksid nautida toiduvalmistamist ja pikki suveõhtuid koos pere ja sõpradega, oled täpselt õiges kohas!

Väliköök Domeo 2

Väliköök Domeo 2. Õhukeste alumiiniumraamide ja suurte klaaspindadega lükanduksed lisavad majale kaasaegset ilmet ning toovad välikööki naturaalset valgust.

Millised funktsioonid võiksid väliköögil olla?

Alustuseks mõtle läbi, kui palju, millal ja kuidas sa välikööki kasutama hakkad ning kui palju ruumi seal ringi liikumiseks vajad? Kas tahad seal veeta aega ainult suveperioodil või aastaringselt? Kui suur ehitis sinu aeda üldse sobib? Kas soovid minimalistlikku grillmaja või täisvarustusega kööki koos kõige vajalikuga? Kas mööbel asub sees, väljas või katuse all? Kas majas on ka istumisala? Või asub see õues? Või kas üldse on?

Rohkem infot väliköögi asukoha valimise, hoone ehituslike nüansside ning materjalilahenduste kohta leiad artiklist aiamaja – sammsammuline planeerimine. Selge visioon aitab sul väikööki paremini planeerida ning valida sobivad materjalid ja seadmed, et tagada mugav ning funktsionaalne kasutus igal ajal.

Kui sinu eelistus on lihtne ja tagasihoidlik väliköök, siis piisab grillahjust ning tööpinnast, kus maitsva roa jaoks ettevalmistusi teha. Kui aga soovid rohkem võimalusi pakkuvat välikööki, võiksid kaaluda lisavarustust, mis muudab kokkamise veelgi mugavamaks ja nauditavamaks. Sellises köögis võiks olla lisaks grillile näiteks sisseehitatud pliidiplaat, külmkapp, veiniriiulid ja isegi pitsaahi või suur wok-pann, millel valmistad lihtsasti erinevaid roogasid – hommikustest pannkookidest kuni suurema seltskonna kõhutäieni välja.

Vesi, kanalisatsioon, elekter ja küttekeha

Täisvarustusega köögis on vaja nii elektrit kui ka voolavat vett, seega võta seda kujundamisel arvesse. Kasuks tuleb ka kraanikauss, sest siis pole vaja joosta toa ja väliköögi vahet, et pesta nõusid või tuua vett.

Eesti muutlikku ilma silmas pidades võib olla mõistlik paigaldada küttekeha, et saaksid välikööki kasutada ka jahedamal suveõhtul. Olgu selleks siis kamin, ahi või hoopis infrapuna soojuskiirgur – oluline on, et seda oleks ohutu kasutada.

Vali oma väliköögile stiil

Visualiseeri, milline võiks sinu köök välja näha.

Kas eelistad modernset või hoopis rustikaalselt ilmet?

Siin on mõned stiilinäited:

Kaasaegse väliköögi funktsioonid

Moderne väliköök.

Foto: Pinterest.

Rustikaalse ilmega väliköök.

Foto: Pinterest.

Ära unusta ka väiksemaid, kuid olulisi ruumikujunduselemente, nagu näiteks istumisalad, dekoratiivesemed, valgustus ja muud aksessuaarid, mis sobituvad sinu väliköögi stiiliga ja aitavad luua hubast õhkkonda.
Väliköögiks sobiv varikatusega aiamaja New York

Väliköök New York, millel on 34 mm-ne sein ja viilkatus, sobib ideaalselt suvilaks või elamu kõrvalhooneks ning pakub piisavalt ruumi nii küttepuude kui ka aiatarvikute hoiustamiseks. Enam kui kolmemeetrine avatud katusealune võimaldab isegi vihmase ilmaga väljas grillida või muid suviseid üritusi korraldada.

Väliköök
Väliköök Brava sobib oma suuruse ja avara terassiga suurepäraselt väiköögiks, suvilaks või külalistemajaks. See mudel pakub meeldivat atmosfääri nii päiksepaisteliste suvepäevade kui ka jahedate suveõhtute nautimiseks koos pere ja sõpradega.

Millised materjalid sobivad kõige paremini?

Paljuski määravad väliköögi ilme ja atmosfääri just materjalid. Kui toiduvalmistusala asub õues, on väga oluline valida kvaliteetsed, vastupidavad ja ilmastikukindlad seadmed ning köögimööbel. Mida täpselt eelistada, sõltub sinu soovidest, stiilist aga ka eelarvest.

Roostevaba teras on praktiline ja vastupidav valik kaasaegsema ilmega aedades, sobitudes hästi kokku ka grilli ja muude seadmetega. Pindu on väga lihtne hooldada, et need püsiks hügieenilised ja materjali eluiga tavalisest terasest umbes 8-10 aastat pikem.

Roostevaba terasest pinnad väliköögis.

Foto: ikea.com

Betoon, tellis ja kivi on tugevad ja vastupidavad materjalid, mis taluvad hästi kuumust ning annavad väliköögile maalähedase välimuse. Põnevaid lahendusi on võimalik luua ka kivi ja betooni krohvides või teiste materjalidega kombineerides. Pindade kaitsmiseks on saadaval viimistlusvahendid, mis aitavad säilitada nende seisukorda ja lihtsustavad hooldamist (takistades näiteks rasva või veiniplekkide imendumist töötasapinna sisse).

Kõrgtihedusega polüetüleen (HDPE) on väga vastupidav ja praktiliselt vedelikke mitteläbilaskev materjal, mida kasutatakse sageli välimööbli valmistamisel. Ühtlasi on seda ka kerge hooldada. Polüetüleen ei hallita, ei roosteta ega mädane.

Puidust köögikapid sulanduvad hästi maalähedase stiiliga aedadesse, kuid pea meeles, et puit vajab regulaarset hooldust – eriti meie kliimas, mistõttu tasuks puidust välikööki planeerida ikkagi siseruumidesse või korraliku varikatuse alla.

Puidust tööpinnad ja köögikapid väliköögis.

Foto: delvita.com

Väliköögi tööpindade jaoks saab kasutada samu materjale mis köögimööbli puhulgi. Eriti hästi sobivad looduslikud kivimid nagu näiteks graniit, mida on lihtne hooldada ja puhastada. Ka betoonist töötasapind on hea valik, sest seda saab kohapeal vormida ja valada ning monoliitsena valmistada. Hooldamine ja puhastamine on samuti lihtne ning materjal talub hästi kuumust.

Millist tulekollet eelistada?

Tulekolde valimine sõltub eelkõige sellest, millist toitu sa soovid valmistada. Kui armastad suitsutatud liha või pitsasid, siis on suitsu- või pitsaahi hea valik. Kui eelistad lihtsaid grillroogasid, võid piirduda gaasigrilliga või klassikalise söegrilliga.

Lisaks toiduvalmistamisele on oluline ka tulekolde funktsionaalsus. Kui soovid näiteks tihti grillida ja söögi kiiresti valmis saada, siis tasub kaaluda gaasi- või elektrigrilli. Kui aga tahad luua romantilist atmosfääri ja naudid lõkke ümber istumist, siis võib parem valik olla puupliit või kamin.

Puuküttega pitsaahi.

Foto: Pinterest.

Kui soovid toidu kiiremini valmis saada, tasub eelistada gaasigrilli.

Foto: Pinterest.

VEAD VÄLIKÖÖGI PLANEERIMISEL

1. Ignoreeritakse hoiuruumi tähtsust

Oluline meelespea: planeeri piisav hoiuruum.
Et mitte käia aiapeo jooksul korduvalt tuppa ja tagasi nii tangide, taldrikute, serveerimisnõude kui salvrätikute järel, on mõttekas tekitada hoiuruumid kus olulised asjad käepärast.

Kapid aitavad suurepäraselt hoida esemeid kasutamise vahel puhta ja kuivana, kuid lisada tasub ka mõned riiulid. Patjade, tekkide ja laudlinade paigutamiseks sobib tõstetava kaanega iste-hoiukast.

Hoiuruumiga väliköök.

Foto: Pinterest.

Läbimõtlemist vajab ka töötasapinna suurus, et oleks piisavalt ruumi, kus salatit hakkida või mõnusaid suviseid kokteile valmistada.

Väliköök ei vaja nii suurt töötasapinda kui toaköök. Siiski on oluline, et ruumi oleks piisavalt erinevate toimingute jaoks. Grilli juures võiks olla pind, mida kasutatakse toidu valmistamiseks – lõikamiseks, hakkimiseks ja muudeks ettevalmistusteks. Toidu serveerimiseks võiks teisel pool grilli asuda veel üks tööpind. Mitu erinevat töötasapinda võimaldab sujuvalt ühelt tegevuselt teisele üle minna, ilma et peaks vahepeal puhastama või koristama.

Kahe tasapinnaga grilliala.

Foto: Pinterest.

2. Valitakse vale asukoht

Leia aias mõnus ala, kus on piisavalt avarust. Väliköök ei tohiks asuda täielikult päikese käes ning võimalusel vali tuulevaiksem koht.

Samuti tasub arvestada maja läheduse ja välikööki ümbritsevaga. Mõtle ka liikumisteedele väliköögi ja maja vahel. Kus võiksid inimesed seista, kus saaksid lapsed joosta ja mängida ning kust läheb jalgtee?

Sageli jäävad need aspektid tähelepanuta, kuid tegelikult on äärmiselt oluline, et need oleks läbi mõeldud. Kõik kokku mõjutab suurel määral üldist kasutusmugavust ja võimaldab väliköögist maksimaalselt rõõmu tunda pikki aastaid.

BOONUS: Kasvata väliköögis maitsetaimi

Väliköögi taimed: lisa oma roogadele värsket aroomi ja maitset.

Foto: The Wooden Hill

Värskete maitsetaimedega toidu valmistamine annab isuäratavale roale Gordon Ramsay’liku lihvi ja nende kasvatamine väikestes pottides ei nõua palju tööd. Pole midagi paremat, kui kasutada pitsal värsket basiilikut või Mojito valmistamisel oma aia piparmünti. Või miks mitte kasvatada väliköögis näiteks tomatit, sibulat ja salatit.

NIPP! Paigalda taimepottidele välikööki riiul, kust saaksid süüa tehes kiirelt haarata värskeid ürte, mis lisavad roogadele täiusliku viimistluse.

Mis edasi?

Kui teed veel põhjalikku eeltööd ja uurid erinevaid võimalusi, siis siin on hea lähtepunkt alustamiseks: Aiamaja planeerimine.

Kui sul on visioon nüüd paigas ja tead milline sinu väliköök olema peab, ava meie tootekataloog ja vali endale sobiv variant välja. Aga kui meie kataloogis päris seda õiget hoonet ei leidu, siis võta meiega ühendust, et saaksime arutada sulle eritellimusena valmiva väliköögi ehitamist.

Meie aiamaja eksperdid on valmis sind alati aitama. Teeme oma vastutuleliku tiimiga sinu unistused teoks ja seda varjatud kuludeta.

BRONEERI ERILAHENDUSE KONSULTATSIOON

Search
MINU OTSINGUD
TÜHJENDA