Aiamaja – sammsammuline planeerimine

Aiamaja - sammsammuline planeerimine - aiamajad.ee

Aiamaja ehitamine võib tunduda keeruline, sest nüansse, mida läbi mõelda, on palju, kuid ära muretse – meie kogemuse ja abiga on aiamaja planeerimine palju lihtsam kui esmapilgul tundub.

Kui unistad oma aiamajast, tekib juba enne alustamist kahtlemata palju küsimusi nagu näiteks:

      • Kust alustada?
      • Mida planeerimisel arvestada?
      • Milline saab olema aiamaja hind?

Anname sulle mõned kasulikud nõuanded, et kogu protsess kulgeks ladusalt, tulemus saaks täpselt sinu vajadusetele vastav ja eelarve püsiks kontrolli all.

SAMM 1. PLANEERIMINE

Kõige olulisemad küsimused: MIKS, MIDA, KUHU, KUIDAS?


Mõtle hoone elueale ja oma vajadustele

Üks oluline esimene samme aiamaja planeerimisel on mõelda, kuidas sa seda kasutada soovid. Kas otsid kohta, kus pere ja sõpradega koosviibimisi teha? Või vajad aiamaja lisaruumina, kus jalgrattaid ja aiatööriistu hoiustada? Tihti kombineeritakse mitu funktsiooni, et aiamajast maksimumi võtta.

Olenevalt maja eesmärgist, tuleb kindlasti läbi mõelda kõikide kommunikatsioonide vajadused. Kui planeerid aiamajja näiteks kööginurka või pesemisvõimalust, siis ilmselton tarvis ka elekter, vesi ja kanalisatsioon majja tuua.

Oma olemuselt on aiamaja ehitamine suhteliselt paindlik tegevus ning tihti jagunevad ehitustööd ja edasiarendamine mitme aasta peale. Kõiki ideid ei pea teostama korraga ja kõike ei pea ühe suvega valmis ehitama. Planeeritavaid tegevusi saab jagada erinevateks väikesteks etappideks, mida on lihtsam ellu viia ja rahastada.

Kui eesmärk on hästi püstitatud, saab planeerida ka tööetapid nii, et tulemus oleks maksimaalne ning eelarve püsib kontrolli all. Mida hoolikamalt asjad läbi mõtled, seda suuremat rahulolu pakub iga hoonesse paigutatud euro, sest ei tasu unustada, et aiamaja rajatakse siiski aastakümneteks. Näiteks elamud projekteeritakse reeglina 50 aastaks. Ehituslike lahenduste ja materjalide valik määrab ka aiamaja eluea.

Ehituse esimeses etapis on oluline saavutada aiamaja ilmastikukindlus ning määrata võimalikult täpne funktsioon (väiköök, kuur, pesemisvõimalusega ööbimine vms ). Sellest sõltuvad otseselt ka kommunikatsioonide (vesi, kanal, küte, ventilatsioon,
elekter) ja lisaseadmete (boiler, küttekeha, korsten) vajadused. Nii on võimalik luua vastavad valmidused kohe alguses, et tulevikus ei oleks vaja tegeleda lisakulu tekitava ümberehitamisega.

Kui planeerid aiamajja näiteks kööginurka, siis oleks elektrikaabel, vee- ja kanalisatsioonitoru mõistlik jub vundamendi ehitamise ajal ära paigaldada, isegi kui köögi ehitamiseni jõuad näiteks järgmisel aastal.

 

Mõtle läbi õue planeering

Kui oled otsustanud aiamaja rajada, siis on mõistlik läbi mõelda, kuhu ja kuidas see paigaldada ning kas oled rahul kogu ülejäänud õueala planeeringuga. Kui oled soovinud midagi muuta, siis nüüd on selleks õige aeg.

Kuna hoone asukohta, suunda ja kõrgust on hiljem väga tülikas kui mitte võimatu muuta, siis on määrava tähtsusega liikumisteed, muruplats ja lillepeenrad ning hoone asukoht päikese, tuule suuna ja avanevate vaadete seisukohast. Otsus on oluline ka seetõttu, et sageli muutub aiamaja õueala uueks keskpunktiks, kus veedetakse palju aega.

Näiteks suviseks ööbimiseks kasutavad aiamajad on võimalusel mõistlik paigutada nii, et hommikupäike majale peale ei paista ja maja kuumaks ei küta. Õhtune päike aitab aga säilitada mõnusamat sisekliimat ka siis kui päike on juba loojunud, sest puitseina salvestunud soojus vabaneb temperatuuri langedes aegamööda. Mida paksema seinaga aiamaja valida, seda aeglasemalt hoone sisemine temperatuur muutub.

Kui asukohavalikud on piiratud, saab majutustingimusi meeldivamaks muuta ning temperatuuri ühtlustada katuse ja/või põranda soojustamisega. Katuse soojustamine hoiab ära ennekõike kiire temperatuuri tõusu hommikul ning põranda soojustamine aitab kaasa aeglasemale jahtumisele öösel.

 

Vundament, hoone asetus ja ümbritseva ala planeerimine

Olulisteks teemadeks aiamaja rajamisel on hoone asetus, ümbritseva ala planeerimine ja loomulikult hoone vundament. Seda nii hoone stabiilsuse, eluea ja erinevate kõrgustega tasapindade planeerimise osas kui ka päikese, tuule suuna ja üldise ksutusmugavuse huvides.

Tihti pööratakse vundamendile vähe tähelepanu, kuid tegelikult on see märkimisväärse tähtsusega hoone osa, sest mõjutab oluliselt ehitise vastupidavust, üldist kasutusmugavust ning lubab pikki aastaid hoonest maksimaalselt rõõmu tunda.

Sobiva vundamenditüübi leidmiseks tuleks mõelda, milline on pinnas ja milleks aiamaja peamiselt kasutatakse. Ostes aiamaja meie käest, võid olla kindel, et saad ka õige aluse, sest oleme iga baasmudeli juures ära toonud ka sobivad vundamenditüübid. Kui sul tekib küsimusi, võta kindlasti meiega ühendust.

Kui funktsionaalsus, vundament, asukoht, suund, tasapinnad ja liikumisteed on hästi läbimõeldud, siis on väga suur eeldus loodud heaks tulemuseks.

Aiamaja Dome 11

Näiteks see aiamaja – Domeo 11 – sobib suvemajaks, kodukontoriks, treeningruumiks, väliköögiks ja külaliste majutuseks ja sina saad ise otsustada, kuidas seda kasutama hakkad.

Muud ehitustehnilised detailid

Aiamaja seinapaksuse valimisel peaks lähtuma eelkõige kasutusotstarbest, kuid üldine loogika on selline, et mida paksem sein valida, seda vastupidavam, jäigem ja soojapidavam see on.

Tehnoloogilise poole pealt tasub teada, et alates 70 mm paksusest seinamaterjalist kasutatakse ukse- ja aknaavades tenderposte, mis lisavad seinale ja kogu hoonele tervikuna, olulisel määral jäikust.

      • 19, 21 või 28 mm seinapaksus sobib hästi abihoonetele, kus plaanitakse hoida asju.
      • 28–50 mm seinapaksust soovitame majale, kus kavatsetakse veeta vaba aega, või mida kasutatakse aeg-ajalt suvise ööbimiskohana või suvise grillipeo ajal, et leida varju vihma, tuule või sääskede eest.
      • 44/45, 50 ja 70 mm seinapaksus on parim valik, kui aiamaja kasutatakse ööbimiskohana kogu suve vältel. Majutustingimuste parandamiseks võib valida pakettklaasiga uksed ja aknad. 44–70 mm seinapaksus on populaarne valik ka saunade ja garaažide puhul.
      • 70–94 mm seinapaksus on mõistlik valik suuremate aiamajade (suvemaja, suvila, saun, garaaž või väliköök) puhul. 70–94 mm paksuste seintega majadel kasutatakse pakettklaasidega avatäiteid ning ukse- ja aknaavades tenderposte. Need detailid aitavad tagada ühtlasemat sisekliimat, lisavad seinale ja hoonele tervikuna jäikust ning võimaldavad keerukamaid konstruktiivseid lahendusi (nagu näiteks suurem avatud sisepind või teine korrus). Sellist maja saab kasutada ööbimiseks varakevadest kuni hilissügiseni. Lisades soojustuse, on hoonet võimalik kasutada aastaringselt.

 

Et isetegemise rõõm ei muutuks valuks

Oma kätega maja ehitamine on ilus unistus ning muudab lõpptulemuse erilisemaks, kuid ajanappus või vähesed ehitusalased teadmised võivad hoopis lisastressi tekitada. Seetõttu võiksid läbi mõelda, millised töölõigud seoses aiamaja püstitamisega oled nõus ise ära tegema ja kus vajad spetsialisti abi.


Oleme tõesti paindlikud. Näiteks kui tunned, et laudade immutamine ja värvimine on sinu jaoks miski, mille tegemist naudid või tead, et saad vundamendi rajamisega ise hakkama, siis selle osa saadki oma kätega teha ja kõige ülejäänuga aitavad sind juba meie spetsialistid.


Kui soovid täisteenust ehk tulla kohale alles siis, kui sulle maja võti ulatatakse, on meil hea meel just seda sulle pakkudagi. Sellest, kui palju soovid ja saad ise teha, sõltub kindlasti ka sinu aiamaja eelarve.  

 

SAMM 2. AIAMAJA DOKUMENDID

Enne ehitustöödega alustamist peab välja selgitama, milline on krundi lubatud suurim ehitusalane pind ehk kui suure aiamaja tohid ehitada. Sõltuvalt ehitise suurusest võib olla vaja ehitusluba või ehitisteatist.

Ehitusalune pind kuni 20 m² :

*Ehitisealune pind on hoonealune pind. Hoonealuse pinna arvestamisel ei võeta arvesse hoone küljes olevat: vihmaveesüsteemi; päikesekaitsevarjestust; terrassi; kaldteed ja treppi; valguskasti; vundamendi taldmikku; tehnosüsteemi ja -seadme osa; liikuvat või alla kahe ruutmeetrist maapinnale mittetoetuvat varikatust; kuni ühe meetri laiust katuseräästast; hoone kujunduslikke või muid mitteolulisi elemente.

Kui sinu aiamaja tuleb väiksem kui 20 m², ei pea sa tegema ühtegi taotlust.

See aga ei tähenda, et võid ehitada kuhu ja kuidas tahad. Näiteks peab jälgima, et hoonet ei rajataks tuleohutusalasse või ehituskeelu- või piiranguvööndisse ehk lühidalt öeldes oled lihtsalt vabastatud ehitusloa või ehitusteatise taotlemisest.

Samas tasub teada, et muinsuskaitsealal tuleb ka väiksema kui 20 m²-se ja kuni 5 meetri kõrguse hoone ehitus Muinsuskaitseametiga kooskõlastada. Looduskaitse- ja hoiualadel asudes peate tutvuma kaitse-eeskirjadega.

Veekogu ääres ei tohi ehituskeeluvööndisse isegi alla 20 m² abihoonet püstitada. Kui soovite tihedalt asustatud piirkondades abihoonet ehitada, on soovitatav küsida naabri nõusolekut. Enne ehitamist peab ka kontrollima, kas kinnistul on kitsendusi. Seda saab teha Maa-ameti geoportaalist. Kui kinnistul on kitsendusi, tuleb ehitustegevus kooskõlastada.

Ehitusalune pind üle 20 m²:

Kui soovid ehitada aiamaja suurusega 20-60 m² ja kõrgusega alla 5 meetri, on vaja esitada lihtsustatud ehitisteatis kohalikule omavalitsusele. Omavalitsus on kohustatud vastama 10 päeva jooksul. Kui selle aja jooksul pole vastust tulnud, võid hakata ehitama.

Kõik dokumendid tuleb esitada läbi Ehitusregistri kodulehe https://www.ehr.ee.

Ehitusalune pind üle 60 m²:

Aiamaja suurusega üle 60 m² vajab ehitusluba. Kõikide hoonete ehitamiseks, mis on üle 60 m² ja üle 5 meetri kõrged või mida soovitakse kasutada elamiseks, tuleb vormistada juba oluliselt põhjalikum dokumentatsioon. Kõigil, kes ei tunne asja vastu süvendatud huvi, on aja kokkuhoidmiseks mõistlik pöörduda arhitekti või vastavat teenust pakkuva spetsialisti poole.

Võtke meiega ühendust ja aitame teid nii hoone projekteerimisel, ehitusloa taotlemisel ja ehitamisel kuni kasutusloa saamiseni välja.

 

SAMM 3. EELARVE

Iga aiamaja ehitamine on oma olemuselt samasugune protsess nagu eramu ehitamine, lihtsalt väiksemas mahus. Seega tuleb ka aiamaja ehitamist vaadelda kui väikese maja ehitamist.

Aiamaja hind sõltub paljudest faktoritest nagu näiteks ehitusmaterjalide kvaliteet ja hind, ehitusmeetodid, projekti suurus ja funktsionaalsus aga ka sellest, kui kaua soovid, et aiamaja vastu peaks. Erinevad ehituslahendused määravad lisaks hoone elueale ära ka selle, kui tihti on vaja ajamaja hooldada või millal tekib vajadus hoonet rekonstrueerida, et hoone ei muutuks kasutuskõlbmatuks.

Oluline on otsustada, kas soovid kauakestvat aga kallimat lahendust või valid hetkel soodsama lahenduse. Kõik meie juurest ostetud aiamajad on kvaliteetsed. Vahe seisneb lihtsalt selles, et soodsam lahendus võib tulevikus vajada tihedamat hooldamist või remonti, sest madalama hinnaga materjalid ei pruugi ilmastikutingimustele ja pidevale kasutamisele kallimatega samaväärselt vastu pidada.

Toome siin ühe näite sindelkatuse ehitamise kohta. Kõige vastupidavam katus on selline, millel on aluskate, räästa- ja otsaplekid ning sindel. Aiamajadele valitakse tihemini ainult sindel. Sageli ongi see mõistlik valik, kuid silmas tasub pidada, et ilma plekita vajavad puidust räästa- ja otsalauad regulaarset hooldamist ning ilma aluskatteta võivad läbijooksud katuses tekkida kiiremini. Eriti on see probleemiks keerulisemates tingimustes nagu näiteks madala kaldega või suurte puude all asuva või tuultele avatud katuse puhul. Kahel väliselt sarnase katuse eluea ja hooldamise vajaduse vahe võib olla kaks kuni kolm korda.

 

Kui palju maksab aiamaja?

Dokumentide vormistamine 

Dokumentide vormistamise hind sõltub hoone suurusest ja eesmärgist.

      • 0 – 20 m² ja alla 5 meetri kõrgune hoone – kuna reeglina saavad inimesed sellega ise hakkama siis 0 €.
      • 20 – 60 m² ja alla 5 meetriste hoonete puhul on pigem vajalik abi ning dokumentide vormistamise hind sõltub olemasolevatest dokumentidest, hoone suurusest ja kasutusotstarbest, jäädes üldiselt vahemikku 1000 – 3500 €.
      • üle 60 m² ja üle 5 meetriste hoonete puhul on aga vajalik ehitusprojekt ja  ehitusluba, mille doumentide vormistamine maksab keskmiselt 2500 – 5000 €.

Baasmudel 

Aiamaja baasmudeli hind sisaldab reeglina aiamaja puitdetaile koos uste- ja akendega. Täpne materjalide kirjeldus ja komplektsus on iga toote juures eraldi välja toodud.

Aiamaja baasmudeli hind kujuneb peamiselt tulenevalt materjali kogusest, ukse ja akna kvaliteedist ning avatäidete arvust. Seega tasub olla tähelepanelik kui kahe sarnase välimusega baasmudeli hindades on erinevus. Reeglina on selle põhjuseks seina-, katuse- või põrandalaua paksus või uste- ja akende kvaliteet või arv.

Kuna osadel majadel puudub põrand ja alusraam, siis mõjutab ka see oluliselt baasmudeli lõpphinda. Ennekõike puudutab see kuure, garaaže ja lihtsamaid aiamaju.

Baasmudeli valmisehitamine

Nagu eelmisest lõigust võib järeldada, tuleb arvestada, et hoone vundamendi ehitamisele, baasmudeli püstitamisele, viimistlemisele ja ilmastikukindlaks muutmisele tuleb teha lisakulutusi.

Aiamaja baasmudel on projekteeritud iseehitamise komplektina, millega iga huviline peaks iseseisvalt hakkama saama, mistõttu suurim rahaline võit on võimalik saavutada siis, kui kõik ehitustööd ise teha.

Et mõista, millises hinnaklassis baasmudel teile kõige paremini sobib võib esialgul mõelda üldiste suurusjärkude kaudu.

Iseehitajad – Baasmudeli hind  x  1,3 – 3

Täisteenus – Baasmudeli hind  x  2 – 5

Kuna aiamaja baasmudel ei ole nö „võtmed kätte“ lahendus, siis võib sama maja valmis ehitada mitmel erineval moel ja viisil. Samuti on võimalik visuaalselt sarnane tulemus saavutada oma põhimõtetelt erinevate ehituslike lahenduste kaudu.

Suurimateks kompromissideks eelarve, materjalide valiku ja ehituslike lahenduste juures on kindlasti aiamaja vundament, katus ja välisviimistlus. Need hoone osad mõjutavad enim just selle välimust, eluiga ja regulaarse hooldamise vajadust.

Kui soovite, et teie uus hoone vastaks püstitatud eesmärkidele ning tahate eelarve ja kvaliteedi osas üllatusi vältida, on mõistlik lõpptulemust vaadelda peamiselt hoone eluea, välimuse ja hooldusvajaduse seisukohast. Kuhu asetada tasakaalupunkt või mis on antud hoone puhu oluline, saab igaüks ise otsustada.

Kõige lihtsamini saab asjast selge ülevaate siis, kui asute meie kodulehel maju uurima ja panete sobiva komplekti enda jaoks kokku.

Ehitusmaterjalid ja -lahendused: hind sõltub kvaliteedist ning erinevad lahendused võivad erineda ka hinnas.

Ehitustööd: maht sõltub lahendusest ja isiklikust panusest.

Eritööd: hind sõltub rajatavatest kommunikatsioonidest (vesi/kanalisatsioon, ventilatsioon, elekter, side, küte/jahutus).

Ühe osa eelarvest moodustab ka maastikukujundus. Võibolla on vaja aiamaja ümbritsevat ala korrastada, tõsta pinnast, rajada juurdepääsuteed, ehitada lisaterrass või trepid.

SAMM 4. PAKKUMINE

Meie komplekteerimistööriist võimaldab sul luua mõne minutiga just sinule sobiva aiamaja koos lisadega. Ja seda mugavalt oma kodust. Otseloomulikult on kõikidel meie toodetel garantii ning garantii alla käivate puuduste esinemisel asendame materjalid uutega.

Kui standardlahendus pole sinu jaoks, aitame ehitada täpselt sinu vajadustele ja soovidele vastava aiamaja. Meie vastutulelik tiim teeb rõõmuga teoks sinu unistused ja seda ilma varjatud kuludeta.

Kui sul on küsimusi, soovid ehitada midagi erilist või otsid partnerit, kes mõtleb kaasa, siis võta meiega ühendust.

    Broneeri erilahenduse konsultatsioon

    Eesnimi *

    Perekonnanimi *

    E-post *

    Telefon *

    Kuidas saame sulle kasulikud olla?

    Search
    MINU OTSINGUD
    TÜHJENDA