Millised funktsioonid võiksid väliköögil olla?
Alustuseks mõtle läbi, kui palju, millal ja kuidas sa välikööki kasutama hakkad ning kui palju ruumi seal ringi liikumiseks vajad? Kas tahad seal veeta aega ainult suveperioodil või aastaringselt? Kui suur ehitis sinu aeda üldse sobib? Kas soovid minimalistlikku grillmaja või täisvarustusega kööki koos kõige vajalikuga? Kas mööbel asub sees, väljas või katuse all? Kas majas on ka istumisala? Või asub see õues? Või kas üldse on?
Rohkem infot väliköögi asukoha valimise, hoone ehituslike nüansside ning materjalilahenduste kohta leiad artiklist aiamaja – sammsammuline planeerimine. Selge visioon aitab sul väikööki paremini planeerida ning valida sobivad materjalid ja seadmed, et tagada mugav ning funktsionaalne kasutus igal ajal.
Kui sinu eelistus on lihtne ja tagasihoidlik väliköök, siis piisab grillahjust ning tööpinnast, kus maitsva roa jaoks ettevalmistusi teha. Kui aga soovid rohkem võimalusi pakkuvat välikööki, võiksid kaaluda lisavarustust, mis muudab kokkamise veelgi mugavamaks ja nauditavamaks. Sellises köögis võiks olla lisaks grillile näiteks sisseehitatud pliidiplaat, külmkapp, veiniriiulid ja isegi pitsaahi või suur wok-pann, millel valmistad lihtsasti erinevaid roogasid – hommikustest pannkookidest kuni suurema seltskonna kõhutäieni välja.
Vesi, kanalisatsioon, elekter ja küttekeha
Täisvarustusega köögis on vaja nii elektrit kui ka voolavat vett, seega võta seda kujundamisel arvesse. Kasuks tuleb ka kraanikauss, sest siis pole vaja joosta toa ja väliköögi vahet, et pesta nõusid või tuua vett.
Eesti muutlikku ilma silmas pidades võib olla mõistlik paigaldada küttekeha, et saaksid välikööki kasutada ka jahedamal suveõhtul. Olgu selleks siis kamin, ahi või hoopis infrapuna soojuskiirgur – oluline on, et seda oleks ohutu kasutada.